Поткарпа (Долно Соње)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°56′24″N 21°22′40″E / 41.94000° СГШ; 21.37778° ИГД / 41.94000; 21.37778Координати: 41°56′24″N 21°22′40″E / 41.94000° СГШ; 21.37778° ИГД / 41.94000; 21.37778
Основни податоци
Место Долно Соње
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Поткарпаосамен наод од римското време. Над современиот пат за селото Долно Соње, на една падина се наоѓа надгробна стела, веројатно ископана при обработувањето на нивата. Стелата е од варовник, со релјефна претстава на задушна гозба и латински натпис, а нејзините димензии се 233 × 63 × 20 см. Споменикот се наоѓа на местото каде што е пронајден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069