Барово (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барово is located in Македонија
Барово
Местоположба на Барово во Македонија
Местоположба 41°56′43″N 21°20′38″E / 41.94528° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.94528; 21.34389Координати: 41°56′43″N 21°20′38″E / 41.94528° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.94528; 21.34389
Основни податоци
Место Барово
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Баровоархеолошко наоѓалиште во скопското село Барово. Наоѓалиштето претставува осамени наоди од римското време. Од атарот на селото потекнуваат два споменици од кои едниот е вотивен, посветен на Фортуна, а другиот надгробен. Спомениците се исчезнати.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 364-365. ISBN 9989649286.