Стара Чешма (Горно Соње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Чешма is located in Македонија
Стара Чешма
Местоположба на Стара Чешма во Македонија
Местоположба 41°57′00″N 21°23′03″E / 41.95000° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.95000; 21.38417Координати: 41°57′00″N 21°23′03″E / 41.95000° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.95000; 21.38417
Основни податоци
Место Горно Соње
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Стара Чешмаархеолошко наоѓалиште во скопското село Горно Соње, Општина Сопиште. Претставува осамен наод од римско време.

Во западниот дел на селото се наоѓа стара, одамна напуштена чешма во која, до 1982 година, имало вградена мермерна стела со релјеф и латински натпис. Недалеку од чешмата, во дворот на селската црква има профилирани мермерни блокови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.