Св. Атанасија (Барово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасија is located in Македонија
Св. Атанасија
Местоположба на Св. Атанасија во Македонија
Местоположба 41°56′43″N 21°20′38″E / 41.94528° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.94528; 21.34389Координати: 41°56′43″N 21°20′38″E / 41.94528° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.94528; 21.34389
Основни податоци
Место Барово
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во скопското село Барово. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. Во непосредната близина на црквата, селаните откриле повеќе надгробни споменици, а еден е вѕидан до портата на дворот од црквата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 365. ISBN 9989649286.