Градиште (Барово)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°57′35″N 21°19′22″E / 41.95972° СГШ; 21.32278° ИГД / 41.95972; 21.32278Координати: 41°57′35″N 21°19′22″E / 41.95972° СГШ; 21.32278° ИГД / 41.95972; 21.32278
Основни податоци
Место Барово
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште виско над скопското село Барово, Општина Сопиште. Претставува градиште од доцноантичкото време.

Опис[уреди | уреди извор]

На 2 км северно од селото се издига највисокиот врв на западниот крај на Водно, наречен Кале[1]. Малото карпесто плато на врвот со доминантна местоположба има димензии од 110 × 110 м и на него се гледаат остатоци од одбранбен ѕид граден од камен и варов малтер. По површината се гледаат темели од повеќе градби за живеење и темели од старохристијанска базилика, остатоци од цистерна за вода, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кале (8426741) — GeoNames
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.