Кале (Варвара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°54′16″N 21°26′29″E / 41.90444° СГШ; 21.44139° ИГД / 41.90444; 21.44139Координати: 41°54′16″N 21°26′29″E / 41.90444° СГШ; 21.44139° ИГД / 41.90444; 21.44139
Основни податоци
Место Варвара
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во историското скопско село Варвара, денес во атарот на Ракотинци, Општина Сопиште. Претставува утврдена населба (опидум) од раноантичкото време.

На 1 км југоисточно од селото, 150 м над Маркова Река, на висока тераса се гледаат остатоци од утврдена населба која зафаќала простор од 155 × 130 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.