Црква „Св. Илија“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Св. Илија (Говрлево))
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Говрлево 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Координати 41°56′04″N 21°20′06″E / 41.93444° СГШ; 21.33500° ИГД / 41.93444; 21.33500Координати: 41°56′04″N 21°20′06″E / 41.93444° СГШ; 21.33500° ИГД / 41.93444; 21.33500
Место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — манастирска црква во скопското село Говрлево. Се наоѓа североисточно од селото, на ритчето Илино Брдо, пошумено со дабови дрвја. Најстариот објект потекнува од средниот век, додека во 30те години на XX век е подигната црква на истите темели. На 2 август 2008 година поставени се нови темели за проширување на црквата, со што истата ќе добие поголеми димензии[1]. Традиционално секоја година во дворот на црквата се слави Илинден. Црквата била цел на кражби[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во скопско Говрлево поставен камен темелник за возобновување на црквата св. Илија“. Канал 5. 2 август 2008. Посетено на 2010-05-11.
  2. „Ограбена црква во Говрлево“. Дневник. Посетено на 2010-05-11.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]