Рамниште (Света Петка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°56′27″N 21°19′55″E / 41.94083° СГШ; 21.33194° ИГД / 41.94083; 21.33194Координати: 41°56′27″N 21°19′55″E / 41.94083° СГШ; 21.33194° ИГД / 41.94083; 21.33194
Основни податоци
Место Света Петка
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште во скопското село Света Петка. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На околу 750 метри северисточно од селото се појавуваат остатоци од куќи и грамади од кршен камен. На падините јужно од наоѓалиштето и околу 150 метри северно од патот за селото Матка се гледаат остатоци од некропола - големи грубо делкани камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 382, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069