Пржали (Варвара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пржали is located in Македонија
Пржали
Местоположба на Пржали во Македонија
Местоположба 41°55′02″N 21°27′03″E / 41.91722° СГШ; 21.45083° ИГД / 41.91722; 21.45083Координати: 41°55′02″N 21°27′03″E / 41.91722° СГШ; 21.45083° ИГД / 41.91722; 21.45083
Основни податоци
Место Варвара
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Пржалиархеолошко наоѓалиште во историското скопско село Варвара, денес во атарот на Ракотинци, Општина Сопиште. Претставува некропола од железното и римското време.

Се наоѓа на околу 500 м источно од селото и околу 3 км западно од селото Батинци, од десната страна на патот што води од Драчево кон Марков Манастир (Р1106), кај утоката на рекичката-поројница Локва Попова во Маркова Река. Во 1995 г. Музејот на Град Скопје извршил заштитни археолошки ископувања на наоѓалиштето, при што се откриени гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.