Падиште (Јаболци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Muzej na Grad Skopje (Дионис Таурос, бронза, лок. Падиште во Јаболци, крај на I век п.н.е.).JPG

Бронзената глава на Дионис

Падиште is located in Македонија
Падиште
Местоположба на Падиште во Македонија
Местоположба 41°53′43″N 21°19′52″E / 41.89528° СГШ; 21.33111° ИГД / 41.89528; 21.33111Координати: 41°53′43″N 21°19′52″E / 41.89528° СГШ; 21.33111° ИГД / 41.89528; 21.33111
Основни податоци
Место Јаболци
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Падиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското селото Јаболци, Општина Сопиште. Претставува осамен наод пд хеленистичко време.

Во 1947 година И. Велјановски, при обработувањето на земјиштето открил бронзена глава која веројатно е дел од некоја скулптура. Главата е со природна големина, со височина од 25 см, а се смета како претстава на Дионис Митрефор Таур изработена во втората половина на I век п.н.е.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 375. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]