Прејди на содржината

Чешма (Долно Соње)

Координати: 41°56′24″N 21°22′40″E / 41.94000° СГШ; 21.37778° ИГД / 41.94000; 21.37778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешма


Карта

Местоположба 41°56′24″N 21°22′40″E / 41.94000° СГШ; 21.37778° ИГД / 41.94000; 21.37778
Основни податоци
Место Долно Соње
Општина Сопиште
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Чешмаосамен наод од римското време. Во селската чешма е вѕидана надгробна стела со релјеф и латински натпис, оштетена во горниот дел. Нејзините димензии се 62 × 47 см.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069