Орловица (Ракотинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орловица is located in Македонија
Орловица
Местоположба на Орловица во Македонија
Местоположба 41°55′33″N 21°25′40″E / 41.92583° СГШ; 21.42778° ИГД / 41.92583; 21.42778Координати: 41°55′33″N 21°25′40″E / 41.92583° СГШ; 21.42778° ИГД / 41.92583; 21.42778
Основни податоци
Место Ракотинци
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Орловицаархеолошко наоѓалиште во скопското село Ракотинци, Општина Сопиште. Претставува населба од неолитското, бронзеното и железното време, што сведочи за мошне раната населеност на ова место. Јован Трифуноски забележал предание меѓу месното население, во кое постои сеќавање дека на ова место постоел „град“ (градиште).[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на 2,5 км југоисточно од Ракотинци и на 2 км источно од с. Добри Дол, на самата атарска граница помеѓу овие две села. Лежи на мала висорамнина образувана на миоценско седло.[2]

Наоди[уреди | уреди извор]

На површина од околу 2 ха се пронајдени многубројни остатоци од керамика, камен, коска и куќен лепеж. По површината на плитко ораните ниви преовладуваат остатоци од бронзеното и железното време, додека кај подлабоко ораните ниви се забележува конгломерација на наоди од неолитското време.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски Ф. Јован. „Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања“. Филозофски факултет, Скопје, 1958. стр.131
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.