Манастириште (Говрлево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°55′58″N 21°20′38″E / 41.93278° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.93278; 21.34389Координати: 41°55′58″N 21°20′38″E / 41.93278° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.93278; 21.34389
Основни податоци
Место Говрлево
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Говрлево. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. Југоисточно од селото, во правецот на селото Осинчани, при обработувањето на нивите се откриени остатоци од ѕидови и камени плочи од гробни конструкции. По површината се среќава множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 368, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069