Кукловец (Сопиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кукловец is located in Македонија
Кукловец
Местоположба на Кукловец во Македонија
Местоположба 41°57′16″N 21°25′39″E / 41.95444° СГШ; 21.42750° ИГД / 41.95444; 21.42750Координати: 41°57′16″N 21°25′39″E / 41.95444° СГШ; 21.42750° ИГД / 41.95444; 21.42750
Основни податоци
Место Сопиште
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Кукловецархеолошко наоѓалиште во скопското село Сопиште. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На периферијата на селото, крај патот за Скопје, при изградбата на задружните штали во 1949 година, биле откриени повеќе гробни конструкции од камени плочи - тип циста. Најдени биле и три надгробни стели со латински натписи кои се чувани во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 386. ISBN 9989649286.