ФК Вулверхемптон Вондерерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вулверхемптон Вондерерс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вулверхемптон Вондерерс
Logo
Целосно имеФудбалски клуб Вулверхемптон Вондерерс
ПрекарВолците
Основан1877 како Сеинт Лукс
СтадионМолинју
Вулверхемптон, Англија
Капацитет31,700
ПретседателАнглија Стив Морган
МенаџерАнглија Кени Џекет
ЛигаPremier League Logo.png Премиер лига
2017–18Чемпионшип лига, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фудбалски клуб Вулверхемптон Вондерерс (на англиски јазик Wolverhampton Wanderers Football Club) или само Вулверхемптон Вондерерс е англиски фудбалски клуб од градот Вулверхемптон.

Вулвехемптон настапува на стадионот Молинју од 1889. Прекарот на клубот е Волците.

Историја на клубот[уреди | уреди извор]

Вулверхемптон започнал прво како училишен тим кога едно момче од училишето Сеинт Лукс во Блејконхол, Хари Баркрофт го претставил фудбалот на група луѓе кои подоцна помогнале да се создаде клубот.

Сеинт Лукс е создаден во 1877, а две години подоцна тимот е прекрстен во Вулверхемптон Вондерерс. Клубот користел два терена - Виндмил и Џон Харперс. По осум години тимот се сели на игралиштето „Молинју“ кадешто се натпреварува и до денес. Вулвс (скратеното име на Вулверхемптон) станале официјални членови на фудбалската лига во 1888, а само година подоцна стигнале до првото финале на ФА Купот каде загубиле од Престон Норд Енд со 3-0. Откако го освоиле ФА Купот во 1949 година победувајќи го во финалето Лестер со 3-1 на Вембли, Вулверхемптон стигнува до три шампионски успеха и един дабл, во текот на педесетите години. Волците ја тримуфирале со титулата во лигата во 1953-1954, 1957-1958 и 1958-1959. Во овие години Вулверхемптон ги одиграл и првите нивни меѓународни натпревари. Фановите на тимот на нивниот „Молинју“ можеле да видат тимови како Спартак Москва, Динамо Москва, Хонвед и Реал Мадрид. Во 1964 тимот запаѓа во голема криза и во почетокот испаѓа во Втората дивизија каде претстојувал две години пред да стигне до новото враќање во елитата со менаџерот Рони Алан. Подоцна тој бил заменет со Бил Мак Гари, кој го предводел тимот до финалето во Купот на УЕФА против Тотенхем во 1972 и до освојувањето на Лига купот.

Смената на раководството во 1986 донело низа на пресврти во иднината на клубот. Вулверхемптон го достигнал своето дно испаѓање дури во Четвртата дивизија. По три неуспешни обида на тимот да се врати во елитата во 90-тите, тоа се случува во 2003 кога тие го победија Шефилд Јунајтед во финалето на плејофот и така тимот следната сезона за прв пат игра во новоформираната Премиер лига. Сепак, радоста на клубот трае кратко затоа што тие повторно испаѓаат по завршувањето на сезоната.

Во сезоната 2008-09 Вулверхемптон под водство на Мик МекКарти одново се враќа во Премиерлигата и тоа така што станува шампион во Чемпионшип. Тие останаа таму три сезони без некој којзнае колкав успех и испаднаа повторно во мај 2012 година завршувајќи на дното на табелата со освоени само 25 бода.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Ирска ОД Мат Доерти
5 Англија ОД Рајан Бенет
7 Португалија НП Иван Кавалеиро
8 Португалија СР Рубен Невес
9 Мексико НП Раул Хименес
10 Португалија НП Елдер Коста
11 Португалија ГМ Руи Патрисио
15 Франција ОД Вили Боли
16 Англија ОД Конор Коуди Captain sports.svg
17 Англија СР Морган Гибс-Вајт
18 Португалија НП Диого Хота
19 Шпанија ОД Џони Кастро
Бр. Позиција Играч
21 Англија ГМ Џон Руди
24 Англија НП Бени Ешли-Сил
25 Шкотска СР Елиот Вот
26 Португалија СР Педро Гонсалвеш
27 Мароко ОД Ромен Саис
28 Португалија СР Жоао Мутињо
29 Португалија ОД Рубен Винагре
30 Англија ОД Кортни Хаус
31 Англија ГМ Вил Норис
32 Белгија СР Леандер Дендонкер
33 Бразил НП Лео Бонатини
37 Шпанија НП Адама Траоре

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]