Иван Кавалеиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Португалија Иван Кавалеиро
Лични податоци
Полно име Иван Рикардо Невес Абреу Кавалеиро
Роден на 18 октомври 1993(1993-10-18)(30 г.)
Роден во Вила Франка де Шира, Португалија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Вулверхемптон Вулверхемптон
Број 7
Младинска кариера
Бенфика Бенфика
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012-2014 Бенфика Б Бенфика Б 56 (22)
2013– Бенфика Бенфика 8 (0)
2014–2015Депортиво Депортиво 34 (3)
2015-2016 Монако Монако 14 (1)
2016- Вулверхемптон Вулверхемптон 74 (15)
Репрезентација
2010 Португалија Португалија 17 8 (1)
2011 Португалија Португалија 18 4 (0)
2011-2012 Португалија Португалија 19 22 (5)
2012-2013 Португалија Португалија 20 15 (1)
2013- Португалија Португалија 21 14 (7)
2014- Португалија Португалија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Иван Рикардо Невес Абреу Кавалеиро (роден на 18 октомври 1993) — португалски фудбалер, напаѓач на Вулверхемтон Вондерерс и на португалската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Природно игра како десно крило, но тој може да игра и како лево крило или како втор напаѓач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

На 5 мај 2014 година, Кавалеиро го направил своето деби за сениорската репрезентација во пријателскиот натпревар Португалија-Камерун (5-1).

Титули[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]