Базилика Свети Јован Латерански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базилика Свети Јован Латерански
Archibasilica Sanctissimi Salvatoris et Sanctorum Iohannes Baptistae et Evangelistae in Laterano[1]
Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput
Facade San Giovanni in Laterano 2006-09-07.jpg

фасадата на базиликата

Основни податоци
Место Ватикан Рим
Координати 41°53′09.26″ СГШ 12°30′22.16″ ИГД / 
Религија Римокатоличка црква
Држава Италија
Осветен 324
Црковен статус Главна базилика
Водство Агостино Валини
Мреж. место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект Алесандро Галиели
Тип Катедрала
Архит. стил Барок
Насока на фасадата ENE
Темел 4 век
Карактеристики
Должина 140 metres (460 ft)
Ширина 140 metres (460 ft)
Ширина (основа) 65 metres (210 ft)

Црквата Свети Јован Латерански (италијански :Basilica di San Giovanni in Laterano) е црква која се наоѓа во Рим, Италија. Црквата е една од најстарите базилики во Рим, изградена во 324 година, и е т.н. матична црква на Римокатоличката црква, како и една од четирите папски базилики во Рим. Нејзин последен архитект е Агостино Валини, изградена со елементи на барокот. Самиот натпис на фасадата, Christo Salvatori, укажува дека црквата е посветена на Христос Спасителот. Местото на црквата се наоѓа надвор од ватиканските граници, територијално во рамките на градот Рим.

Денеска, Сан Џовани Латерано претставува катедрална црква, бидејќи во неа се наоѓа седиштето на Римскиот епископ или папата, како и неговиот трон.

Според легондата, кога Константин I го примил христијанството, тој дворецот го подарил на тогашниот папа. Во 324 година, папа Силвестер I ја осветил новата базилика, а во текот на 10 век за покровител на црквата бил објавен Јован Крстител, а по двесте години, Јован Благослов. во текот на 5 век, Латеранската палата и базилика на неколку пати биле цел на грабежи од страна на Германите. Во 896 година објектот бил погоден од земјотрес, по кое истиот бил реновиран. Во 897 година овде се одржал т.н. Трупов синод, каде Папа Стефан V му ги отсекол трите прста на Папа Формоз и неговото тело го фрлил во реката Тибер.

Моментален архиреј на базиликата е Агостино Валини. Претседателот на Франција, Никола Саркози е прв и единствен канон на базиликата, титула која за прв пат му била дадена на Анри IV. Сепак, таа поседува посебен статус, односно е во сопственост на Светата престолнина. Ова е случај и на неколку други базилики во Рим.

Овде биле одржани следните собири на Римокатоличката црква:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Basilica papale“ (на Italian). Vicariatus Urbis — Portal of the Diocese of Rome. http://www.vicariatusurbis.org/Ente.asp?ID=674. конс. 7 август 2008.