Црква Санта Сабина

Координати: 41°53′04″N 12°28′47″E / 41.88444° СГШ; 12.47972° ИГД / 41.88444; 12.47972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Сабина
Basilica di Santa Sabina all'Aventino (италијански)
Basilica Sanctae Sabinae (латински)
Основни податоци
МестоИталија Рим, Италија
Координати41°53′04″N 12°28′47″E / 41.88444° СГШ; 12.47972° ИГД / 41.88444; 12.47972
ПрипадностРимокатоличка црква
Духовно-организациски статусБазилика
ВодствоЏозеф Томко
Мреж. местоGeneral Curia of the Order of the Preachers
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Поставен темел422
Завршен432
Особености
Насоченост на фасадатаSW
Должина60 метарs (200 ст)
Ширина30 метарs (98 ст)
Ширина (кораб)17 метарs (56 ст)

Базиликата Санта Сабина на Авентин (латински: Basilica Sanctae Sabinae, италијански: Basilica di Santa Sabina all'Aventino) е титуларна црква која се наоѓа во Рим, Италија[1], на самиот рид Авентин. Таа припаѓа на римокатоличкиот доминикански ред.

Базиликата била изградена во текот на 5 век. Нејзината градба е во форма на правоаголник во која се наоѓаат неколку столбови распоредени на левата и десната страна во симетрија. Оваа мала базилика е скромно украсена, ако се има предвид раскошната базилика „Голема Богородица“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]