Црква Санта Сабина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Сабина
Basilica di Santa Sabina all'Aventino (италијански)
Basilica Sanctae Sabinae (латински)
Rom, Basilika Santa Sabina, Außenansicht.jpg
Основни податоци
Место Италија Рим, Италија
Координати 41°53′04″ СГШ 12°28′47″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Духовно-организациски статус Базилика
Водство Џозеф Томко
Мреж. место General Curia of the Order of the Preachers
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква
Поставен темел 422
Завршен 432
Особености
Насоченост на фасадата SW
Должина 60 метарs (200 ст)
Ширина 30 метарs (98 ст)
Ширина (кораб) 17 метарs (56 ст)

Базиликата Санта Сабина на Авентин (латински: Basilica Sanctae Sabinae, италијански: Basilica di Santa Sabina all'Aventino) е титуларна црква која се наоѓа во Рим, Италија, на самиот рид Авентин. Таа припаѓа на римокатоличкиот доминикански ред.

Базиликата била изградена во текот на 5 век. Нејзината градба е во форма на правоаголник во која се наоѓаат неколку столбови распоредени на левата и десната страна во симетрија. Оваа мала базилика е скромно украсена, ако се има предвид раскошната црква Санта Марија Маџоре.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]