Виминал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шематска карта на Рим со седумте рида.

Виминал (лат. Collis Viminalis, итал. Viminale[1][2]) е најмалиот од сите ридови на Рим. За првпат во составот на градот бил вклучен од страна на Сервиј Тулиј. На Виминал се наоѓаат и големите терми на Диоклециан, како и современиот Teatro dell'Opera.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://books.google.com/books?id=lWwUAAAYAAJ&q=Viminal+osier[мртва врска]
  2. Wender, Dorothea (November 9, 1991). Roman Poetry: From the Republic to the Silver Age. SIU Press. ISBN 9780809316946 – преку Google Books.