Црква Џезу (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква Џесу)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Џезу
Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina
Chiesa gesu facade.jpg
Поглед кон фасадата изработена од Џакомо дела Порта
Основни податоци
Место Италија Рим, Италија
Координати 41°53′45″ СГШ 12°28′47″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Осветен 1584
Духовно-организациски статус црква
Водство Даниеле Либанори
Мреж. место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект(и) Јакопо Бароци да Вињола
Џакомо дела Порта
Архитектонски стил Барок
Поставен темел 1568
Завршен 1580
Особености
Насоченост на фасадата W
Должина 75 метарs (246 ст)
Ширина 35 метарs (115 ст)
Ширина (кораб) 25 метарs (82 ст)

Црквата Џесу (италијански: Chiesa del Gesù) е црква на Дружбата Исусовате, католички верски ред, која се наоѓа во Рим, Италија. Официјално црквата на италијански се вика: Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina или Црква на пресветото име Исус[1][2].

Фасадата на црквата претставува прв вистински пример на барокната архитектура[3],. Црквата служела како пример односно модел за голем број на другио цркви при нивната изградба, посебно во Америка. Црквата била изградена од страна на големиот италијански архитект Јакопо Бароци да Вињола, а фасадата од страна на Џакомо дела Порта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Society of Jesus. „Official Website“. http://www.sancarlino-borromini.it. посет. 23 јануари 2009 г. 
  2. The name of Chiesa del Sacro Nome di Gesù is also used.
  3. Whitman 1970, стр. 108

Надворешни врски[уреди | уреди извор]