Црква Санта Марија ин Космедин

Координати: 41°53′17″N 12°28′54″E / 41.88806° СГШ; 12.48167° ИГД / 41.88806; 12.48167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија ин Космедин
Santa Maria in Cosmedin
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′17″N 12°28′54″E / 41.88806° СГШ; 12.48167° ИГД / 41.88806; 12.48167

Црквата Санта Марија ин Космедин (италијански :Santa Maria in Cosmedin) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 6 век. Во периодот помеѓу 1118 до 1124 година, во времето на Папа Каликст II, црквата била реновирана, како и во 1718 година кога биле употребени елементи од барокот и и била подновена нејзината фасада. Исто така, била реновирана и во периодот помеѓу 1894 до 1899 во времето на Папа Климент XI.

Наводи[уреди | уреди извор]