Црква на Светиот Крст во Ерусалим (Рим)

Координати: 41°53′16″N 12°30′59″E / 41.88778° СГШ; 12.51639° ИГД / 41.88778; 12.51639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Светиот Крст во Ерусалим
Basilica di Santa Croce in Gerusalemme
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′16″N 12°30′59″E / 41.88778° СГШ; 12.51639° ИГД / 41.88778; 12.51639

Црквата на Светиот Крст во Ерусалим (италијански :Basilica di Santa Croce in Gerusalemme) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 325 година во времето на Константин I Велики и реновирана во 1144-1145 година, во времето на Папа Луциј II и во 16 век во времето на Папа Бенедик XIV.

Наводи[уреди | уреди извор]