Црква на Светиот Крст во Ерусалим (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква на Светиот Крст во Ерусалим
Basilica di Santa Croce in Gerusalemme
Santa croce di gerusalemme.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата на Светиот Крст во Ерусалим (италијански :Basilica di Santa Croce in Gerusalemme) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 325 година во времето на Константин I Велики и реновирана во 1144-1145 година, во времето на Папа Луциј II и во 16 век во времето на Папа Бенедик XIV.