Црква Санта Марија ин Трастевере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија ин Трастевере
Basilica di Santa Maria in Trastevere
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Санта Марија ин Трастевере (италијански :Basilica di Santa Maria in Trastevere) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век, и е една од најстарите цркви во градот како и првата црква која била посветена на Богородица Марија. Самата прва изградба на црквата започнала многу порано, во времето на Папа Каликст I, за да Папа Јулиј I ја изгради во базилика. Во 1140 година било изградено купето на црквата. Во времето на Папа Инокентиј II црквата била реновирана, во 1702 година била сменета фасадата на објектот.

Наводи[уреди | уреди извор]