Црква Пресвета Богородица дегли Ангели е деи Мартири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Марија дегли Ангели е деи Мартири
Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Mariadosanjos2.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати

Црквата Санта Марија дегли Ангели е деи Мартири (италијански :Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена на местото на некогашната римска терма Диоклетиан во 1566 година, а нејзин архитект е Микеланџело Буонароти.