Црква Санта Праседе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика Санта Праседе
Basilica di Santa Prassede all’Esquilino (италијански)
Basilica Sanctae Praxedis (латински)
Santa prassede 051218-01.JPG
Основни податоци
МестоИталија Рим, Италија
Координати41°53′46″N 12°29′55″E / 41.89611° СГШ; 12.49861° ИГД / 41.89611; 12.49861Координати: 41°53′46″N 12°29′55″E / 41.89611° СГШ; 12.49861° ИГД / 41.89611; 12.49861
ПрипадностРимокатоличка црква
Духовно-организациски статусбазлика
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Поставен темел780
Завршен822
Особености
Насоченост на фасадатаSSE
Должина45 метарs (148 ст)
Ширина30 метарs (98 ст)
Ширина (кораб)17 метарs (56 ст)

Базилика Санта Праседе (латински: Basilica Sanctae Praxedis, италијански: Basilica di Santa Prassede all’Esquillino) е тилуларна базилика која се наоѓа во Рим, Италија[1], во близина на папаската базилика Санта Марија Маџоре.

Христијанскиот објект сегашната форма го добил во времето на папа Адријан I во околу 780 година, а претходно била изградена на остатоците од некоја градба, за која се смета дека се наоѓаат останките на Света Пракседа и Света Пуденцијана, ќерки на Апостол Пуд, првиот човек кој според традицијата Свети Павле го крстил и го прифатил христијанството во Рим. Двети христијански маченички биле убиени од страна на римските власти.

Базиликата во текот на 822 година била реновирена, односно во времето на Папа Паскал I.

Наводи[уреди | уреди извор]