Црква Сан Карло але Кватро Фонтане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Карло але Кватро Фонтане
Church of San Carlo alle Quattro Fontane (италијански)
San Carlo alle Quattro Fontane.jpg
Facade of Church of San Carlo alle Quattro Fontane by Francesco Borromini
Основни податоци
Место Италија Рим, Италија
Координати 41°54′06.6″ СГШ 12°29′26.7″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Осветен 1646
Духовно-организациски статус Црква
Водство П, Педро Алиаџа Асенсио
Мреж. место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект(и) Франческо Боромини
Архитектонски стил Барок
Поставен темел 1638
Особености
Насоченост на фасадата NW
Должина 20 метарs (66 ст)
Ширина 12 метарs (39 ст)

Црквата Сан Карло але Кватро Фонтане (италијански: Chiesa di San Carlo alle Quattro Fontane или само San Carlino) е римокатоличка црква која се наоѓа во Рим, Италија. Црквата била изградена во текот на 17 век а како главен архитект бил Франческо Боромини (1599-1667). Црквата претставува еден од најголемите примери на барокна архитектура во Италија.