Aphrodite (албум)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
„Aphrodite“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден30 јуни 2010
Снимен2009–2010
ЖанрПоп, синтпоп, денс-поп, електро поп
Траење43:30
Издавачка куќаПарлофон
ПродуцентСтјуарт Прајс
Киш Мов
Питер Валевик
Даниел Дејвидсен
Лукас Секон
Дејмон Шарп
Нерина Палот
Енди Чатерли
Калвин Харис
Паскал Габриел
Ричард Екс
Кајли Миног — Хронологија
X
(2007)
Aphrodite
(2010)

Aphrodite е единаесеттиот студиски албум на австралиската пејачка Кајли Миног. Албумот е издаден во светот во јули 2010 година, а му претходеше објавувањето на синглот "All the Lovers".

Историја[edit | edit source]

Aphrodite карактеристики Стјуарт Прајс како извршен продуцент, кој исто така придонесе за песната пишува заедно со Калвин Харис, Џејк Ширс, Нерина Палот, Паскал Габриел, Лукас Секон и Киш Мов. Прајс станува вклучени со албум по пишување сесија со Миног во Њујорк во 2009 година, неговата улога во развојот на албумот беше да се воспостави одредено ниво на контрола на квалитетот на проектот од изборот на песни. Албумот не содржи никакви балади, но некои беа забележани во текот на седниците.

Албумот достигна врвот на топ листите во повеќе од петнаесет европски земји, како и постигнување на прво место на европската албум листи. Во Велика Британија е нејзиниот петти албум да стигнат до прво место. Албумот стана во САД нејзиниот втор најголем трасирање албум со продажба од над 18.000 копии во првата недела, достигнувајќи број деветнаесет на Билборд 200. Албумот стана нејзин највисок трасирање албум во Канада, достигнувајќи број осум на албумот листи.

Aphrodite е сертифицирана платина од страна на Australian Recording Industry Association и британската фонографска индустрија за продажба на над 70.000 и 300.000 примероци. Албумот достигна бројот единаесет во јули 2010 година во Нов Зеланд, со што стана нејзиниот највисок трасирање албум од треска. Тоа подоцна падна на број дваесет и девет, по една недела. Албумот достигна број три во Франција, останувајќи на топ листите за дваесет и три недели.

Синглови[edit | edit source]

Првиот сингл е потврдено како "All the Lovers". Песната беше издаден како дигитален преземање на 13 јуни 2010 година, и физички издаден петнаесет дена подоцна. Сингл доби позитивни критики од музичките критичари, и стигна до врвот на топ листите во Европа, Австралија и Азија.

Миног потврди дека "Get Outta My Way" ќе биде објавен како втор сингл, беше издаден на 27 септември 2010 година, и две недели подоцна во Австралија. Песната стана нејзиниот петти песна да стигнат до првото место на американската денс листи, исто така, постигнување на топ листите во Европа и Јапонија. Миног опишани во едно интервју "Get Outta My Way" како чиста денс поп песна.

"Better than Today" стана трет сингл исклучување на албум и беше издаден на 6 декември 2010 година во Велика Британија и на 18 март 2011 година во Австралија. Видео клип беше издаден на 19 ноември и во режија на Миног и Вилијам Бејкер. "Better than Today" доби генерално позитивни критики од критичарите, многу пофалби својата земја и денс поп стил.

Иако беше најавено од страна на Миног себеси дека "Better than Today" ќе биде последниот сингл од албумот, беше откриено дека "Put Your Hands Up (If You Feel Love)" ќе се добива дигитална и просторно порака и ќе служи како четврти сингл од Aphrodite. Тоа беше издаден на 29 мај 2011 година во Јапонија и на 3 јуни 2011 година низ целиот свет. "Put Your Hands Up (If You Feel Love)" успеа да стигне до првото место на американските денс листи, каде Миног сега постигна пет последователни синглови.

Песни во албумот[edit | edit source]

Бр. НасловТекстописци Траење
1. All the Lovers“  Киш Мов 3:20
2. Get Outta My Way“  Лукас Секон, Дејмон Шарп, Питер Валевик, Даниел Дејвидсен, Мич Хансен 3:38
3. Put Your Hands Up (If You Feel Love)“  Фин Доу Смит, Невро Герлс 3:38
4. „Closer“  Стјуарт Прајс, Беатрис Хатерли 3:10
5. „Everything Is Beautiful“  Фрејзер Смит, Тим Рајс Оксли 3:25
6. „Aphrodite“  Нерина Палот, Енди Чатерли 3:45
7. „Illusion“  Кајли Миног, Стјуарт Прајс 3:21
8. Better than Today“  Нерина Палот, Енди Чатерли 3:25
9. „Too Much“  Кајли Миног, Калвин Харис, Џејк Ширс 3:16
10. „Cupid Boy“  Себастијан Ингросо, Магнус Лидехал, Ник Клов, Лучиана Капоразо 4:27
11. „Looking for an Angel“  Кајли Миног, Стјуарт Прајс 3:50
12. „Can't Beat the Feeling“  Хана Робинсон, Паскал Габриел, Борге Фјордхејм, Мат Прајм, Ричард Екс 4:10

Личности[edit | edit source]

 • Кајли Миногвокал, придружен вокал
 • Енди Чатерли – синтисајзер, пијано, клавијатури, продуцент, инженер, тапан програмирање
 • Мич Хансен – продуцент, перкусии
 • Даниел Дејвидсен – гитара, клавијатури, програмирање, продуцент
 • Џим Елиот – бас гитара, пијано, клавијатури, продуцент, тапан програмирање
 • Фрејзер Смит – гитара, продуцент, мешање
 • Паскал Габриел – инструментација, дополнителни продукција
 • Калвин Харис – аранжер, продуцент, мешање, инструментација
 • Нерина Палот – синтисајзер, акустична гитара, електрична гитара, пијано, клавијатури, придружен вокал, продуцент, инженер
 • Стјуарт Прајс – клавијатури, продуцент, инженер, извршен продуцент, мешање, вокал продуцент
 • Тим Рајс Оксли – пијано, клавијатури
 • Хана Робинсон – придружен вокал
 • Лукас Прајс – клавијатури, продуцент
 • Александра Сегал – придружен вокал
 • Дејмон Шарп – продуцент, инженер
 • Старсмит – продуцент, мешање
 • Мима Стилвел – придружен вокал
 • Џејсон Тарвер – помошник инженер
 • Бен Вела – електрична гитара
 • Питер Валевик – клавијатури, програмирање, продуцент
 • Ричард Екс – клавијатури

Табели и сертификации[edit | edit source]

Неделен табели[edit | edit source]

Држава Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 2
Австрија (IFPI Austria)[2] 3
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 4
Белгија (Ultratop 50 Валонија)[4] 3
Данска (IFPI Denmark)[5] 21
Холандија (MegaCharts)[6] 4
Хрватска (Hrvatska Diskografska Udruga)[7] 10
Европа (European Top 100 Albums) 1
Финска (Suomen virallinen lista)[8] 22
Франција (SNEP)[9] 3
Германија (Media Control Charts)[10] 3
Грција (IFPI Greece)[11] 1
Унгарија (Mahasz)[12] 18
Ирска (Irish Albums Chart)[13] 5
Италија (FIMI)[14] 9
Јапонија (Oricon)[15] 28
Нов Зеланд (RIANZ)[16] 11
Норвешка (VG-lista)[17] 16
Полска (OLiS)[18] 6
Чешка (IFPI Czech Republic)[19] 5
Шведска (Sverigetopplistan)[20] 9
Швајцарија (Media Control Charts)[21] 2
Шпанија (PROMUSICAE)[22] 2
Велика Британија (UK Albums Chart)[23] 1
САД (Билборд 200) 19
САД (Хот Денс Клуб Песни)[24] 2

Крајот на годината табели[edit | edit source]

Табели (2001) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[25] 55
Европа (European Top 100 Albums)[26] 54
Швајцарија (Media Control Charts)[27] 77
САД (US Dance/Electronic Albums)[28] 20

Сертификации[edit | edit source]

Држава Сертификација
Австралија (ARIA) Платина[29]
Белгија (BEA) Злато[30]
Велика Британија (BPI) Платина[31]

Наводи[edit | edit source]

 1. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. конс. 16 јули 2010. 
 2. „Kylie Minogue – Aphrodite“. IFPI Austria. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 3. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Ultratop. Hung Medien. конс. 7 јули 2011.  (холандски)
 4. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Ultratop. Hung Medien. конс. 7 јули 2011.  (француски)
 5. „Kylie Minogue – Aphrodite“. IFPI Denmark. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 6. „Kylie Minogue – Aphrodite“. MegaCharts. Hung Medien. конс. 7 јули 2011.  (холандски)
 7. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Hrvatska Diskografska Udruga. конс. 20 јули 2010.  (хрватски)
 8. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Musiikkituottajat – IFPI Finland. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 9. „Kylie Minogue – Aphrodite“. SNEP. Hung Medien. конс. 21 мај 2011.  (француски)
 10. „Minogue, Kylie: Aphrodite“. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. конс. 16 јули 2010.  (германски)
 11. „Kylie Minogue – Aphrodite“. IFPI Greece. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 12. „Top 40 album- és válogatáslemez-lista – 2010. 27. hét“. Mahasz. конс. 14 јули 2010.  (унгарски)
 13. „Top 75 Artist Album, Week Ending 8 July 2010“. Irish Recorded Music Association. Chart-Track. конс. 7 јули 2011. 
 14. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Federation of the Italian Music Industry. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 15. „アフロディーテ/カイリー・ミノーグ“ [Aphrodite / Kylie Minogue]. Oricon. конс. 21 јули 2010.  (јапонски)
 16. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. конс. 12 јули 2010. 
 17. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Verdens Gang. Hung Medien. конс. 16 јули 2011. 
 18. „Oficjalna lista sprzedaży“. OLiS. 19 јули 2010. конс. 16 јули 2010.  (полски)
 19. „TOP50 Prodejní – Minogue Kylie – Aphrodite“. IFPI Czech Republic. конс. 16 јули 2010.  (чешки)
 20. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Sverigetopplistan. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 21. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Media Control Charts. Hung Medien. конс. 7 јули 2011. 
 22. „Kylie Minogue – Aphrodite“. Productores de Música de España. Hung Medien. конс. 7 јули 2011.  (шпански)
 23. „Kylie Minogue – Aphrodite“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот на 2012-07-22. конс. 7 јули 2011. 
 24. „Kylie Minogue Album & Song Chart History – Dance/Electronic Albums“. Prometheus Global Media. конс. 16 јули 2010. 
 25. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2010“. Australian Recording Industry Association. конс. 11 март 2011. 
 26. „2010 Year End Charts – European Top 100 Albums“. Billboard. Prometheus Global Media. конс. 7 јули 2011. 
 27. „Swiss Year-End Charts 2010“. Media Control Charts. Hung Medien. конс. 11 март 2011. 
 28. „2010 Year End Charts – Dance/Electronic Albums“. Billboard. Prometheus Global Media. конс. 7 јули 2011. 
 29. „ARIA Charts – Accreditations – 2011 Albums“. Australian Recording Industry Association. конс. 16 јули 2011. 
 30. „Gold and platinum certifications – Albums – 2011“. Belgian Entertainment Association. Hung Medien. 15 јули 2011. конс. 23 октомври 2011. 
 31. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. 1 април 2011. конс. 3 април 2011. 

Надворешни врски[edit | edit source]