Get Outta My Way

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Get Outta My Way“
Get Outta My Way.jpg
Сингл од Кајли Миног
од албумот Aphrodite
Издаден 27 септември 2010
Текстописец Мич Хансен
Лукас Секон
Дејмон Шарп
Питер Валевик
Даниел Дејвидсен
Формат ЦД сингл
Жанр електропоп
синтпоп
Должина 3:38
Издавачка куќа Парлофон
Продуцент Кетфатер
Питер Валевик
Даниел Дејвидсен
Дејмон Шарп
Лукас Секон
Стјуарт Прајс
Хронологија на синглови на Кајли Миног
All the Lovers
(2010)
Get Outta My Way
(2010)
Better than Today
(2010)

Get Outta My Way“ е песна од австралиска пејачка Кајли Миног од неа единаесеттиот студиски албум Aphrodite (2010). Тоа бил издаден како вториот сингл меѓународно на 27 септември 2010 година.[1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Кајли Миног потврди дека „Get Outta My Way“ ќе биде објавен како вториот сингл на лансирањето партија во Ибица на 5 јули 2010 година. Песната била напишана и продуцирано од Лукас Секон, Дејмон Шарп, Питер Валевик, Даниел Дејвидсен, Кетфатер и Стјуарт Прајс. Песната беше умерен успех во некои земји, достигнувајќи бројот дванаесет на UK Singles Chart. Песната има добиено генерално поволни критики од музичките критичари.

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

„Get Outta My Way“ стигна до бројот дванаесет во Велика Британија, а исто така достигна бројот единаесет во Шкотска и бројот триесет и три во Ирска. Песната беше умерено успешна во Европа каде што достигнаа број дваесет и девет во Франција, дваесет и три во Швајцарија, четириесет и една во Германија и во дваесет и пет на Европски Хот 100 Синглови. Песната имаше подобар успех во Шпанија, каде што го достигна бројот единаесет и во Данска, каде што стигна до бројот дванаесет.

Во Австралија, „Get Outta My Way“ стигна само број 69 и стана најмалку се успешни сингл на Миног на ARIA Charts до денес. Песната исто така беше неуспешен во Нов Зеланд каде стигнал и до број 69, како и само достигнувајќи број 57 во Јапонија.[2]

И покрај целокупната комерцијални разочарување, „Get Outta My Way“ стигна до првото место во САД на Хот Денс Клуб Песни. Ова стана петтата сингл на Миног за да стигнат до првото место на оваа табела и нејзиниот втор од албумот Aphrodite. Од март 2011 година, синглот имаше продадено 66.000 дигитални единици во САД.[3]

Списоци на песни[уреди | уреди извор]

ЦД сингл 1
 1. "Get Outta My Way" – 3:39
 2. "Get Outta My Way" (7th Heaven Radio Edit) – 3:35
ЦД сингл 2
 1. "Get Outta My Way" – 3:39
 2. "Get Outta My Way" (Bimbo Jones Club Remix Radio Edit) – 3:35
 3. "Get Outta My Way" (Sidney Samson Remix) – 5:35
 4. "Get Outta My Way" (Paul Harris Vocal Remix) – 7:20
 5. "Get Outta My Way" (Mat Zo Remix) – 8:31
 6. "Get Outta My Way" (Video)
Дигитални преземете
 1. "Get Outta My Way" – 3:39
iTunes remixes EP
 1. "Get Outta My Way" – 3:39
 2. "Get Outta My Way" (Bimbo Jones Club Remix Radio Edit) – 3:35
 3. "Get Outta My Way" (Paul Harris Vocal Remix Radio Edit) – 4:49
 4. "Get Outta My Way" (Kris Menace Remix) – 6:47
 5. "Get Outta My Way" (Daddy's Groove Magic Island Rework) – 8:03
 6. "Get Outta My Way" (BeatauCue Remix) – 5:01
 7. "Get Outta My Way" (Steve Anderson's Pacha Extended Mix) – 6:44
Австралиски ЦД сингл
 1. "Get Outta My Way" – 3:39
 2. "Get Outta My Way" (Bimbo Jones Club Remix Radio Edit) – 3:35
 3. "Get Outta My Way" (Sidney Samson Remix) – 5:35
 4. "Get Outta My Way" (Paul Harris Vocal Remix) – 7:20
 5. "Get Outta My Way" (Mat Zo Remix) – 8:31
 6. "Get Outta My Way" (Video)

Табели[уреди | уреди извор]

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts) 69
Аустрија (Ö3 Austria Top 40) 61
Белгија (Ultratop 50 Фландрија) 5
Белгија (Ultratop 40 Валонија) 6
Данска (Tracklisten) 12
Франција (SNEP) 29
Германија (Media Control Charts) 41
Ирска (Irish Singles Chart) 33
Италија (FIMI) 55
Јапонија (Japan Hot 100) 57
Нови Зеланд (RIANZ) 69
Русија (NFPP) 76
Словачка (IFPI) 18
Чешка (IFPI) 50
Швајцарија (Schweizer Hitparade) 23
Шкотска (UK Singles Chart) 11
Шпанија (PROMUSICAE) 11
Велика Британија (UK Singles Chart) 12
САД (Хот Денс Клуб Песни) 1
САД (Билборд Хот 100) 105

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "'GET OUTTA MY WAY' – BRAND NEW SINGLE!". Kylie.com. 13 август 2010. Посетено на 13 август 2010.
 2. "Slovenian Kylie Site - charts". SloKylie.com. Посетено на 24 март 2011.
 3. Trust, Gary (4 март 2011). "Ask Billboard: Katy Perry, Kylie Minogue, Cee Lo Green". Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2 април 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]