Better than Today

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Better than Today“
Better than Today.JPG
Сингл од Кајли Миног
од албумот Aphrodite
Издаден 3 декември 2010
Текстописец Нерина Палот
Енди Чатерли
Формат ЦД сингл
Снимен 2009 година во Лондон, Англија
Жанр Поп
Должина 3:26
Издавачка куќа Парлофон
Продуцент Нерина Палот
Енди Чатерли
Стјуарт Прајс
Хронологија на синглови на Кајли Миног
Get Outta My Way
(2010)
Better than Today
(2010)
Put Your Hands Up (If You Feel Love)
(2011)

Better than Today“ е песна изведена од австралиска пејачка Кајли Миног од неа единаесеттиот студиски албум Aphrodite. Песната е снимена во 2009 година, а доби дополнителни продуцент Стјуарт Прајс.

Позадина[уреди | уреди извор]

„Better than Today“ е напишана и продуцирано од Нерина Палот и Енди Чатерли.[1] Тие беа првите две писатели и продуценти да работат со Миног кога сесиите за Aphrodite започна во април 2009 година. „Better than Today“ беше еден од истакнати резултатите од соработката. „Better than Today“ е поп песна со многу дополнителни стилови, вклучувајќи рок, фанк, соул и кантри музика. Таа исто така вклучува употребата на електрична и акустична гитара, синтисајзери и тапан програмирање.

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

„Better than Today“ достигна број 67 на UK Singles Chart на ноември 2010 година. Ова се базираше исклучиво на дигиталната продажба од албумот што песната не бил издаден како сингл до 3 декември 2010 година. Бројот на песната 40 ден пред неговото пуштање, пред намалувањето на бројот 63.[2] Како резултат на тоа, „Better than Today“ е една од најниските трасирање синглови на Миног во Велика Британија.[3] Синглот имал слични резултати во другите европски земји, достигнувајќи број 27 во Шкотска и бројот 63 во Франција.

Во САД, „Better than Today“ достигна место 44 на Хот Денс Клуб Песни табелата. Таа се искачи на првото место на датумот на издавањето на 5 март 2011 година, не само што стана шестиот сингл од Миног на првото место на табелата, но исто така и нејзиниот трет последователен прво место сингл од албумот Aphrodite на топ листите. „Better than Today“ беше издаден дигитално во нејзината родна Австралија на 28 февруари 2011 година и физички на 18 март 2011 година. Синглот достигна бројот 55 на ARIA Charts.[4]

Списоци на песни[уреди | уреди извор]

7" сингл
 1. „Better Than Today“ – 3:26
 2. „Better Than Today“ (Bills & Hurr Remix Edit) – 3:47
ЦД сингл 1
 1. „Better Than Today“ – 3:26
 2. Can't Get You Out of My Head“ (BBC Live Lounge Version) – 3:16
ЦД сингл 2
 1. „Better Than Today“ – 3:26
 2. „Better Than Today“ (Bills & Hurr Remix) – 8:36
 3. „Better Than Today“ (The Japanese Popstars Mix) – 6:45
 4. Get Outta My Way“ (BBC Live Lounge Version) – 3:40
Дигитални EP
 1. „Better Than Today“ – 3:26
 2. „Better Than Today“ (Bills & Hurr Remix Edit) – 3:47
 3. „Better Than Today“ (The Japanese Popstars Mix) – 6:45
 4. All the Lovers“ (BBC Live Lounge Version) – 3:33

Табели[уреди | уреди извор]

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts) 55
Франција (SNEP) 63
Шкотска (UK Singles Chart) 27
Велика Британија (UK Singles Chart) 32
САД (Хот Денс Клуб Песни) 1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Better Than Today“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 6 март 2011. (англиски)
 2. „Kylie Minogue – Better Than Today“. Chart Stats. Архивирано од изворникот на 2012-06-30. Посетено на 7 март 2011. (англиски)
 3. Adams, Cameron (3 март 2011). „Kylie promises Perth a wet'n'wild show“. The Sunday Times. Посетено на 22 април 2011. (англиски)
 4. „Chartifacts - Week Commencing: 21st March 2011“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. Посетено на 23 март 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]