Light Years

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Light Years“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден25 септември 2000
Снимен1999 - 2000
ЖанрПоп, денс-поп, синтпоп, електро поп, диско
Траење54:26
Издавачка куќаПарлофон
Капитол Рекордс
ПродуцентСтив Андерсон
Гај Чемберс
Џони Даглас
Џулијан Галагер
Марк Пичиоти
Стив Пауер
Мајк Спенсер
Греам Стак
Ричард Станард
Марк Тејлор
Кајли Миног — Хронологија
Impossible Princess
(1997)
Light Years
(2000)
Fever
(2001)

Light Years е седмиот студиски албум од австралиска пејачка Кајли Миног, издаден на 25 септември 2000 година од Парлофон.

Историја[уреди | уреди извор]

Албумот е комбинација на свежо денс-поп звукот со елементи на диско и хаус музика. Отворањето песна и прв сингл "Spinning Around" беше составена околу диско основа. Песната беше делумно напишани од страна на американската пејачка Пола Абдул, кој планира на него да биде свој сингл. Сепак, никогаш не албумот дојде до реализација па Парлофон стекна песна и му го даде на Миног. Светлосни години доби мешани да поволни критики од музичките критичари, со некои почитување на нејзините нови, свежи поп корени и денс музика.

Во Австралија, Light Years стигна до број два на ARIA Charts на 2 август 2000 година. Три недели подоцна, албумот стигна до првото место, со што стана првиот албум на Миног за да стигнат до првото место во нејзината родна земја. Албумот е сертифицирана за пати платинест од страна на Австралиска музичка индустрска асоцијација за продажбата од над 280.000 примероци. Во Нов Зеланд, албумот стигна до број осум на RIANZ. Албумот достигна број два во Велика Британија и беше потврдено платина од страна на Британска фонографска индустрија со продажбата на 300.000 примероци.

Синглови[уреди | уреди извор]

"Spinning Around" беше издаден во јуни 2000 година, како прв сингл на албумот. Песната достигна прво место во Австралија и Велика Британија.

"On a Night Like This" беше издаден како втор сингл во септември 2000 година и стигна до првото место во Австралија и број два во Велика Британија. Миног ја изведе песната во Летни олимписки игри 2000 во Сиднеј.

Дует со Роби Вилијамс "Kids" беше издаден во октомври 2010 година од неговиот четвртиот студиски албум Sing When You're Winning. Песната е напишана од Роби Вилијамс и Гај Чемберс и стигна до број два во Велика Британија и број пет во Австралија.

"Please Stay" беше издаден во декември 2000 година и стигна до бројот десет во Велика Британија и број петнаесет во Австралија. Миног performedthe песна на британската музичка програма Top of the Pops.

Песни во албумот[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописци Траење
1. „Spinning Around“  Ира Шикман, Озборн Бингам, Кара ДиоГуарди, Пола Абдул 3:28
2. „On a Night Like This“  Стив Торч, Греам Стак, Марк Тејлор, Брајан Ролинг 3:33
3. „So Now Goodbye“  Кајли Миног, Стив Андерсон 3:37
4. „Disco Down“  Џони Даглас 3:57
5. „Loveboat“  Кајли Миног, Гај Чемберс, Роби Вилијамс 4:10
6. „Koocachoo“  Кајли Миног, Џони Даглас 4:00
7. „Your Disco Needs You“  Кајли Миног, Гај Чемберс, Роби Вилијамс 3:32
8. „Please Stay“  Кајли Миног, Ричард Станард, Џулијан Галагер, Џон Темис 4:08
9. „Bittersweet Goodbye“  Кајли Миног, Стив Андерсон 3:42
10. „Butterfly“  Кајли Миног, Стив Андерсон 4:08
11. „Under the Influence of Love“  Пол Полити, Бери Вајт 3:24
12. „I'm So High“  Кајли Миног, Гај Чемберс, Меган Смит 3:32
13. „Kids“  Роби Вилијамс, Гај Чемберс 4:19
14. „Light Years“  Кајли Миног, Ричард Станард, Џулијан Галагер 4:47

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Неделен табели[уреди | уреди извор]

Држава Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[2] 44
Холандија (MegaCharts)[3] 71
Финска (Suomen virallinen lista)[4] 24
Франција (SNEP)[5] 50
Германија (Media Control Charts)[6] 1
Унгарија (Mahasz)[7] 16
Ирска (Irish Albums Chart)[8] 13
Нов Зеланд (RIANZ)[9] 8
Шведска (Sverigetopplistan)[10] 25
Швајцарија (Media Control Charts)[11] 28
Велика Британија (UK Albums Chart)[12] 2

Крајот на годината табели[уреди | уреди извор]

Табели (2000) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[13] 17
Табели (2001) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[14] 17

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација
Австралија (ARIA) 4× Платина[15]
Велика Британија (BPI) Платина[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kylie Minogue – Light Years“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. Посетено на 6 март 2011.
 2. „Kylie Minogue – Light Years“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 8 април 2011.
 3. „Kylie Minogue – Light Years“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 8 април 2011.
 4. „Kylie Minogue – Light Years“. Musiikkituottajat – IFPI Finland. Hung Medien. Посетено на 8 април 2011.
 5. „Kylie Minogue – Light Years“. SNEP. Hung Medien. Посетено на 8 април 2011.
 6. „Chartverfolgung / Minogue, Kylie / Longplay“. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 11 јули 2010.
 7. „Top 40 album- és válogatáslemez-lista – 2000. 43. hét“. Mahasz. Посетено на 3 декември 2009.
 8. „Top 75 Artist Album, Week Ending 28 September 2000“. Irish Recorded Music Association. Chart-Track. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 8 април 2011.
 9. „Kylie Minogue – Light Years“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 19 април 2009.
 10. „Kylie Minogue – Light Years“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 8 април 2011.
 11. „Kylie Minogue – Light Years“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 28 октомври 2009.
 12. „Kylie Minogue – Light Years“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2012-07-28. Посетено на 19 април 2009.
 13. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2000“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 11 јануари 2011.
 14. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2001“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 11 јануари 2011.
 15. „ARIA Charts – Accreditations – 2001 Albums“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 8 април 2011.
 16. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. 9 февруари 2001. Архивирано од изворникот на 2011-08-06. Посетено на 8 април 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]