Прејди на содржината

X (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„X“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден21 ноември 2007
Снименмај 2006 - август 2007
ЖанрПоп, електро поп, денс поп, синт поп
Траење45:18
Издавачка куќаПарлофон
Капитол Рекордс
ПродуцентГај Чемберс
Кети Денис
Калвин Харис
Јонас Јеберг
Киш Мов
Грег Керстин
Ричард Станард
Кајли Миног — Хронологија
Body Language
(2003)
X
(2007)
Aphrodite
(2010)

X е десеттиот студиски албум на австралиската пејачка Кајли Миног. Тоа е нејзина прва албум од компилацијата Ultimate Kylie (2004), и нејзиниот прв студиски албум од Body Language (2003).

Историја[уреди | уреди извор]

Х му претходеше на олово сингл "2 Hearts" и издаден во светот во ноември 2007 година. Албумот бил издаден во април 2008 година во САД, на кој му претходи синглот "All I See". Конечниот сингл е "The One", издаден во Австралија на 28 јули 2008 година.

X достигна првото место на австралиското албум листи. Тоа беше прв албум на Миног да стигнат до првото место во нејзината родна Австралија. Албумот е сертифицирана платина и продадени над 70.000 примероци. Албумот сепак само достигна триесет и осум во Нов Зеланд. X достигна бројот четири на британски албум листи и помина дваесет и осум последователни плаче во Топ 100. Албумот е заверена платинест во Велика Британија и продадени повеќе од 462.000 примероци. Во САД, албумот го достигна 139 на Билборд 200. Албумот исто така, беше успех во континентална Европа, постигнување на Топ 10 во Швајцарија, Топ 20 во Австрија, Чешка, Франција, Германија, Унгарија и Ирска, Топ 30 во Белгија, Холандија, Шпанија и Шведска, и Топ 40 во Данска и Италија.

Синглови[уреди | уреди извор]

"2 Hearts" беше издаден на глобално ниво како олово сингл освен во САД. Сингл беше хит, каде што стигна до првото место во Австралија и број четири во Велика Британија.

"Wow" беше издаден како вториот сингл во Велика Британија и Австралија, а третата во остатокот од светот. Иако беше скромна хит во Австралија достигна бројот единаесет, беше голем хит во Велика Британија достигна бројот пет и продажба на 180.000 примероци.

"In My Arms" беше втора глобална порака и третиот британските и австралиските порака. Песната беше солидна хит во Европа, каде што го достигна топ листата во Романија и на Топ 10 во Велика Британија, Белгија, Франција, Германија и Швајцарија.

"All I See" беше издаден како водечки американски сингл и втор канадски сингл. Песната достигна бројот 81 на Канадски Хот 100, но не успеаја да постигнат Билборд Хот 100.

"The One" беше издаден како сингл во Велика Британија, Европа и Австралија. Сингл достигна триесет и шест на британската листи.

Песни во албумот[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописци Траење
1. 2 Hearts“  Киш Мов 2:52
2. „Like a Drug“  Мич Хансен, Јонас Јеберг, Адам Пауерс, Енџелина Андрина 3:18
3. In My Arms“  Кајли Миног, Калвин Харис, Ричард Станард, Пол Харис, Џулијан Пик 3:32
4. „Speakerphone“  Кристијан Карлсон, Хенрик Јонбак, Клас Охлунд 3:54
5. „Sensitized“  Гај Чемберс, Кети Денис, Серж Генсбур 3:57
6. „Heart Beat Rock“  Кајли Миног, Карен Пул, Калвин Харис, Џон Липси 3:24
7. The One“  Кајли Миног, Ричард Станард, Џејмс Вилтшајр, Расел Смал, Џон Андерсон 4:05
8. „No More Rain“  Кајли Миног, Карен Пул, Кристијан Карлссон 4:02
9. All I See“  Јонас Јеберг, Мич Хансен, Едвин Серано 3:05
10. „Stars“  Кајли Миног, Ричард Станард, Џулијан Пик 3:44
11. Wow“  Кајли Миног, Карен Пул, Грег Керстин 3:12
12. „Nu-di-ty“  Карен Пул, Кристијан Карлссон, Понтус Винберг 3:04
13. „Cosmic“  Кајли Миног, Ег Вајт 3:08

Табели[уреди | уреди извор]

Држава Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 1
Австрија (IFPI Austria)[2] 16
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 26
Белгија (Ultratop 50 Валонија)[4] 23
Данска (Tracklisten)[5] 34
Холандија (MegaCharts)[6] 29
Европа (European Top 100 Albums)[7] 9
Франција (SNEP)[8] 31
Германија (Media Control Charts)[9] 15
Ирска (Irish Albums Chart)[10] 14
Италија (FIMI)[11] 36
Јапонија (Oricon)[12] 40
Нов Зеланд (RIANZ)[13] 23
Унгарија (Mahasz)[14] 20
Чешка (IFPI Czech Republic)[15] 16
Шпанија (PROMUISCAE)[16] 28
Шведска (Sverigetopplistan)[17] 28
Швајцарија (Media Control Charts)[18] 9
Велика Британија (UK Albums Chart)[19] 4
САД (Билборд 200)[20] 139

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kylie Minogue – X“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011.
 2. „Kylie Minogue – X“. IFPI Austria. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011.
 3. „Kylie Minogue – X“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011. (холандски)
 4. „Kylie Minogue – X“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011. (француски)
 5. „Kylie Minogue – X“. IFPI Denmark. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 7 февруари 2011.
 6. „Kylie Minogue – X“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011.
 7. „European Albums – Week of December 15, 2007“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 7 февруари 2011.
 8. „Kylie Minogue – X“. SNEP. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011.
 9. „Minogue, Kylie | Longplay-Chartverfolgung“. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 7 февруари 2011.
 10. „Top 75 Artist Album, Week Ending 29 November 2007“. Irish Recorded Music Association. Chart-Track. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 7 февруари 2011.
 11. „Artisti – Classifica settimanale dal 23/11/2007 al 29/11/2007“. Federation of the Italian Music Industry. Посетено на 7 февруари 2011.
 12. „X / Kylie Minogue“. Oricon. Посетено на 7 февруари 2011.
 13. „Kylie Minogue – X“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 7 февруари 2011.
 14. „Top 40 album- és válogatáslemez-lista – 2008. 20. hét“. Mahasz. Посетено на 3 декември 2009.
 15. „TOP50 Prodejní – Minogue Kylie – X“. IFPI Czech Republic. Посетено на 7 февруари 2011.
 16. „Kylie Minogue – X“. Productores de Música de España. Hung Medien. Посетено на 7 февруари 2011.
 17. „Kylie Minogue – X“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011.
 18. „Kylie Minogue – X“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 26 септември 2009.
 19. „Kylie Minogue – X“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2012-10-26. Посетено на 7 февруари 2011.
 20. „Kylie Minogue – X“. Prometheus Global Media. Посетено на 26 септември 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]