Body Language

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Body Language“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден20 ноември 2003
Снимен2003
ЖанрПоп, синтпоп, денс-поп, електро поп, R&B
Траење47:51
Издавачка куќаПарлофон
Капитол Рекордс
ПродуцентБејби Аш
Крис Брејд
Кети Денис
Џони Даглас
Електрик Џеј
Џулијан Галагер
Кертис Мантроник
Карен Пул
Ричард Станард
Кајли Миног — Хронологија
Fever
(2001)
Body Language
(2003)
X
(2007)

Body Language е деветтиот студиски албум на австралиската пејачка Кајли Миног, беше издаден на 20 ноември 2003 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Албумот е снимен во текот на летото на 2003 година во Велика Британија, Ирска и Шпанија. Тоа исто така видов Миног работат со соработници Ричард Станард, Џулијан Галагер, Кети Денис, Џони Даглас и Карен Пул, како и Емилијана Торини и Дан Кери.

Албумот му претходеше спектакуларен концерт со наслов Money Can't Buy во Лондон на 15 ноември 2003 година. Миног изведува седум нови песни, заедно со некои од нејзините постари хитови. Концертот беше објавен на DVD во 2004 година јули, во која беа вклучени на неиздаден верзија на концертот, како и екран визуелни за настапите на "Slow" и "Chocolate".

Австралиската и јапонската верзии на албумот вклучени бонус песната "Slo Motion". Јапонската верзија исто така, доби втор бонус песна "You Make Me Feel". Американската верзија на албумот издаден во 2004 година вклучени подобрена песна со спот на "Slow" и изведбата на "Can't Get You Out of My Head" од концертот Money Can't Buy како и две бонус песни, "Cruise Control" и "You Make Me Feel". Албумот достигна четириесет и два на Билборд 200 и има продадено до сега 177.000 копии.

Синглови[уреди | уреди извор]

"Slow" беше издаден во ноември 2003 година. Тоа достигна број еден во двете британски и австралиски топ листите, и стигна до број еден во Данска и Романија. Песната исто така отиде врвот во голем број на други земји, вклучувајќи Канада, Италија, Холандија и Нов Зеланд. "Secret (Take You Home)" беше издаден само во Тајван на почетокот на 2004 година. Во живо изведба на песната од DVD Body Language Live се користи како промотивна видео.

"Red Blooded Woman" беше објавен во февруари 2004 година. Тоа го достигна број четири во Австралија и во број пет во Велика Британија. Песната исто така стигна до врвот во Данска, Унгарија, Ирска и Италија. Тоа беше уверение злато во Нов Зеланд, каде што стигна на број осумнаесет. "Chocolate" беше издаден во јуни 2004 година во целиот свет и во јули во Австралија. Тоа достигна шест во Велика Британија и број четиринаесет во Австралија.

Песни во албумот[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописци Траење
1. Slow“  Кајли Миног, Дан Кери, Емилијана Торини 3:15
2. „Still Standing“  Аш Томас, Алексис Стрем 3:38
3. „Secret (Take You Home)“  Кертис Бедо, Џерард Чарлс, Хју Кларк, Реза Сафинија, Лиза Грин, Пол Џорџ, Брајан Џорџ 3:16
4. „Promises“  Кертис Мантроник, Дејвид Билинг 3:17
5. „Sweet Music“  Кајли Миног, Карен Пул, Аш Томас 4:11
6. Red Blooded Woman“  Џони Даглас, Карен Пул 4:21
7. Chocolate“  Џони Даглас, Карен Пул 5:00
8. „Obsession“  Кертис Мантроник, Дејвид Билинг 3:31
9. „I Feel for You“  Лиз Винстенли, Џ. Пичиони, С. Анселмети 4:19
10. „Someday“  Кајли Миног, Емилијана Торини, Аш Томас 4:18
11. „Loving Days“  Кајли Миног, Ричард Станард, Џулијан Галагер, Дејв Морган 4:27
12. „After Dark“  Кети Денис, Крис Брејд 4:10

Личности[уреди | уреди извор]

 • Кајли Миногвокали, придружен вокал
 • Најал Алкот – оркестар инженер
 • Бејби Аш – продуцент, мешање, придружен вокал
 • Вилијам Бејкер – визуелна насока, стајлинг
 • Дејвид Билинг – придружен вокал
 • Крис Брејд – сите инструменти, придружен вокал
 • Дејв Клузо - програмирање, вокал инженер, тастатура
 • Кети Денис – продуцент, сите инструменти, придружен вокал
 • Џони Даглас – сите инструменти, придружен вокал, продуцент, мешање
 • Електрик Џеј – продуцент
 • Џулијан Галагер – продуцент, клавијатури, програмирање
 • Куртис Мантроник – продуцент
 • Карен Пул – придружен вокал
 • Ричард Станард – продуцент, придружен вокал, клавијатури
 • Алвин Свини – инженер, мешање, програмирање
 • Гевин Рајт – оркестар водач

Табели[уреди | уреди извор]

Држава Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 2
Австрија (IFPI Austria)[2] 23
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 10
Белгија (Ultratop 50 Валонија)[4] 33
Данска (Tracklisten)[5] 22
Холандија (MegaCharts)[6] 19
Европа (European Top 100 Albums)[7] 9
Финска (Suomen virallinen lista)[8] 20
Франција (SNEP)[9] 31
Германија (Media Control Charts)[10] 11
Ирска (Irish Albums Chart)[11] 19
Јапонија (Oricon)[12] 43
Нов Зеланд (RIANZ)[13] 23
Норвешка (VG-lista)[14] 21
Полска (OLiS)[15] 49
Португалија (AFP)[16] 14
Шведска (Sverigetopplistan)[17] 20
Швајцарија (Media Control Charts)[18] 8
Велика Британија (UK Albums Chart)[19] 6
САД (Билборд 200)[20] 42

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kylie Minogue – Body Language“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (англиски)
 2. „Kylie Minogue – Body Language“. IFPI Austria. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (германски)
 3. „Kylie Minogue – Body Language“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (холандски)
 4. „Kylie Minogue – Body Language“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (француски)
 5. „Kylie Minogue – Body Language“. IFPI Denmark. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-08-09. Посетено на 20 февруари 2011.
 6. „Kylie Minogue – Body Language“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (холандски)
 7. „European Top 20 Charts – Week Commencing 1st December 2003“ (PDF). Pandora Archive. Посетено на 20 февруари 2011.
 8. „Kylie Minogue – Body Language“. Musiikkituottajat – IFPI Finland. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011.
 9. „Kylie Minogue – Body Language“. SNEP. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (француски)
 10. „Minogue, Kylie | Longplay-Chartverfolgung“. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 20 февруари 2011. (германски)
 11. „Top 75 Artist Album, Week Ending 20 November 2003“. Irish Recorded Music Association. Chart-Track. Архивирано од изворникот на 2012-08-09. Посетено на 20 февруари 2011.
 12. „Body Language / Kylie Minogue“. Oricon. Посетено на 18 февруари 2011. (јапонски)
 13. „Kylie Minogue – Body Language“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-08-09. Посетено на 20 февруари 2011.
 14. „Kylie Minogue – Body Language“. Verdens Gang. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011.
 15. „Oficjalna lista sprzedaży“. OLiS. 1 декември 2001. Посетено на 20 февруари 2011. (полски)
 16. „Kylie Minogue – Body Language“. Associação Fonográfica Portuguesa. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011. (португалски)
 17. „Kylie Minogue – Body Language“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 20 февруари 2011.
 18. „Kylie Minogue – Body Language“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 25 октомври 2009.
 19. „Kylie Minogue – Body Language“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2012-07-28. Посетено на 20 февруари 2011.
 20. „Body Language – Kylie Minogue“. Prometheus Global Media. Посетено на 20 февруари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]