Kylie (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Kylie“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден4 јули 1988
Снимен1987–88
ЖанрПоп, денс-поп
Траење35:24
Издавачка куќаMushroom Records
ПродуцентСток Ајткен Ватерман
Кајли Миног — Хронологија
Kylie
(1988)
Enjoy Yourself
(1989)

Kylie е првиот албум на австралиската пејачка Кајли Миног издаден на 4 јули 1988 година. Албумот е продуциран од Сток, Ајткен и Ватерман, кој исто така напиша девет од десет песни на албумот.

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

Kylie достигна бројот два во јули 1988 година. Меѓутоа, во својата седма недела, албумот на крајот стигна прво место, кои престојуваат таму за четири последователни недели, а две недели во ноември 1988 година,[1] и е заверена шест пати платинест во почетокот на 1989 година.[2] Албумот продадени 1,8 милиони примероци во 1988 година и стана најдобро продаваниот албум на таа година.[1] Kylie беше првиот албум од женски соло артист да ја надмине продажбата на два милиони примероци во Велика Британија[3] и е меѓу најдобро продаваните албуми на сите времиња.

Албумот достигна број два во Австралија за три недели и останале во листите за вкупно дваесет и осум недели. Албумот тогаш беше сертифицирана двојно платинест од страна на Австралиска музичка индустрска асоцијација, продавајќи над 140.000 примероци таму. Во Нов Зеланд, албумот останува најдолго и само албум на Миног постигнување прво место. Албумот прво достигна бројот десет, а подоцна и достигнаа првото место за шест недели. Албумот тогаш остана во топ листите за вкупно педесет и три недели.

Албумот достигна Топ 10 во Германија,[4] Норвешка,[5] и Швајцарија,[6] и продадени над 143.600 примероци во Шведска. Kylie успеа дури и да стигнат до топ листите во САД, каде што го достигна бројот 53 на Billboard 200. Во 1989 година, албумот беше заверен злато во САД, продавајќи над 500.000 примероци и платина во Канада.

Синглови[уреди | уреди извор]

Првиот сингл „Locomotion“ помина седум недели на првото место на ARIA Charts, и беше највисок пласман сингл во земјата за 1980 година. „I Should Be So Lucky“ беше првиот сингл од албумот и опремен стихови напишани од страна на Мајк Сток. Песната достигна првото место во двете Австралија и Велика Британија. „Got to Be Certain“, вториот сингл, достигна првото место во Австралија и беше умерено успешен во други делови на светот, достигнувајќи број два во Велика Британија за три недели и Топ 10 во Германија и Швајцарија. „The Loco-Motion“ беше издаден како трет сингл од албумот и стана најголем влез на UK Singles Chart од женски артист. Во Северна Америка, тој го достигна првото место во Канада и бројот три на Билборд Хот 100. „Je Ne Sais Pas Pourquoi“, четвртиот сингл, достигна број два во Велика Британија. „It's No Secret“ беше издаден како петти сингл од албумот во Австралија, Нов Зеланд, Канада, Северна Америка и Јапонија, каде што беше четврти сингл. „Turn It into Love“ е исклучиво издаден во Јапонија како петти сингл и помина десет недели на првото место.

Песни во албумот[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. I Should Be So Lucky“   3:24
2. The Loco-Motion“   3:14
3. Je Ne Sais Pas Pourquoi“   4:01
4. It's No Secret“   3:58
5. Got to Be Certain“   3:18
6. Turn It into Love“   3:37
7. „I Miss You“   3:14
8. „I'll Still Be Loving You“   3:51
9. „Look My Way“   3:36
10. „Love at First Sight“   3:08

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Неделен табели[уреди | уреди извор]

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 2
Австрија (IFPI Austria)[7] 15
Холандија (MegaCharts)[8] 42
Германија (Media Control Charts)[4] 8
Јапонија (Oricon)[9] 30
Норвешка (VG-lista)[5] 10
Нов Зеланд (RIANZ)[10] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[11] 22
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[6] 7
Велика Британија (UK Albums Chart)[1] 1
САД (Billboard 200) 53

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација
Австралија (ARIA) 6× Платина[12]
Франција (SNEP) Платина[13]
Финска (IFPI Finland) Злато[14]
Германија (BVMI) Злато[15]
Швајцарија Платина[16]
Велика Британија (BPI) 6× Платина[17]
САД (RIAA) Злато[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Albums: Kylie“. Официјална страница. Архивирано од изворникот на 2007-10-12. Посетено на 1 октомври 2007. (англиски)
 2. „British sales certificate for Kylie. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 1 октомври 2007. (англиски)
 3. „A Happy Anniversary For Kylie“. Theofficialcharts.com. Посетено на 28 август 2011. (англиски)
 4. 4,0 4,1 "World Chart Positions". Media Control Charts. Архивирано од изворникот на 2007-10-12. Посетено на 5 јануари 2008. (германски)
 5. 5,0 5,1 "Discography Kylie Minogue". NorwegianCharts.com. Посетено на 5 јануари 2008. (англиски)
 6. 6,0 6,1 "Discography Kylie Minogue". SwissCharts.com. Посетено на 5 јануари 2008. (англиски)
 7. "Discographie Kylie Minogue". AustrianCharts.at. Посетено на 5 јануари 2008. (германски)
 8. Steffen Hung. „Kylie Minogue - Kylie“. MegaCharts. Посетено на 6 декември 2012. (холандски)
 9. „カイリー・ミノーグ“. Oricon.co.jp. Посетено на 2 август 2012. (јапонски)
 10. Steffen Hung. „Kylie Minogue - Kylie“. Charts.org.nz. Архивирано од изворникот на 2012-05-23. Посетено на 2 август 2012. (англиски)
 11. „Kylie Minogue - Kylie (album)“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 29 март 2011. (англиски)
 12. „ARIA Charts – Accreditations – 2011 Albums“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 16 јули 2011. (англиски)
 13. „Les Certifications (Albums) du SNEP (Bilan par artiste)“. SNEP. Посетено на 27 март 2011. (француски)
 14. „Kulta- ja platinalevyt“. International Federation of the Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 21 септември 2010. (фински)
 15. „Gold/Platin Datenbank“. International Federation of the Phonographic Industry. Посетено на 27 март 2011. (германски)
 16. „Search Awards“. Swiss Music Charts. Посетено на 27 март 2011. (англиски)
 17. „Certified Awards - Searchable Database“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-08-06. Посетено на 27 март 2011. (англиски)
 18. „RIAA Certification - Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 29 март 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]