860 Урсина

Од Википедија — слободната енциклопедија
860 Урсина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 јануари 1917
Ознаки
1917 BD
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување113.24 а (41362 d)
Афел3.0938 ае (462.83 )
Перихел2.5013 ае (374.19 Gм)
2.7975 ае (418.50 Gм)
Занесеност0,10590
4,68 а (1709,1 d)
247,967°
0° 12м 38.304с / ден
Наклон13,297°
309,388°
21,338°
Земјино НРОП1.49307 ае (223.360 Gм)
Јупитерово НРОП2.21886 ае (331.937 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,279
Физички особености
Среден полупречник
14,66 ± 0,8 km
9.386 h (0.3911 d)
0,1618 ± 0,020
10ќ26

860 Урсинаастероид во орбита околу Сонцето кој беше откриен во 1917 година од страна на германскиот асроном Макс Волф. Потеклото не името е непознато.[2]

Фотометриските набљудувања на овој астероид од 1999 година даваат вртежен период од 9,386 ± 0,002 со промена на светлосната велеичина од 0,22 магнитуди.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „860 Ursina (1917 BD)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. Schmadel, Lutz D. (2012), Dictionary of Minor Planet Names (6. изд.), Springer, стр. 77, ISBN 3642297188.
  3. Warner, B. (March 2000), „Asteroid Photometry at the Palmer Divide Observatory“, The Minor Planet Bulletin, 27: 4–6, Bibcode:2000MPBu...27....4W.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]