845 Наема

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
845 Наема
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 16 ноември 1916
Ознаки
1916 AS
Главен астероиден појас, Наемско семејство
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 99,40 а (36306 d)
Апхел 3.1428 AU (470.16 Gm)
Перихел 2.7356 AU (409.24 Gm)
2.9392 AU (439.70 Gm)
Занесување 0,069269
5,04 а (1840,6 d)
351,154°
0° 11м 44.124с / ден
Наклон 12,610°
43,153°
295,291°
Земјино НОПР 1.75642 AU (262.757 Gm)
Јупитерово НОПР 2.14135 AU (320.341 Gm)
Јупитеров Тисерандов параметар 3,234
Физички особености
Среден полупречник

27.18Шаблон:Val/±

</noinclude> km
20.892 h (0.8705 d)

0.0788Шаблон:Val/±

</noinclude>
10,2

845 Наемаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „845 Naema (1916 AS)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=845;cad=1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]