826 Хенрика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
826 Хенрика
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено28 април 1916
Ознаки
1916 ZO
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување94,46 yr (34503 d)
Афел3.2698 ае (489.16 )
Перихел2.1561 ае (322.55 Gм)
2.7130 ае (405.86 Gм)
Занесеност0,20525
4,47 а (1632,2 d)
102,872°
0° 13м 14.016с / ден
Наклон7,1054°
230,234°
36,890°
Земјино НРОП1.14521 ае (171.321 Gм)
Јупитерово НРОП1.82532 ае (273.064 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,320
Физички особености
Среден полупречник
9,64 ± 1,15 km
5.9846 h (0.24936 d)
0,1435 ± 0,042
11,6

826 Хенрикаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „826 Henrika (1916 ZO)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]