822 Лалаге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
822 Лалаге
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделбергg
Откриено 31 март 1916
Ознаки
1916 ZD
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 99,13 а (36208 d)
Апхел 2.6045 ае (389.63 )
Перихел 1.9071 ае (285.30 Gм)
2.2558 ае (337.46 Gм)
Занесување 0,15457
3,39 а (1237,5 d)
295,179°
0° 17м 27.24с / ден
Наклон 0,71602°
210,085°
247,031°
Земјино НОПР 0.922473 ае (138.0000 Gм)
Јупитерово НОПР 2.55494 ае (382.214 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,608
Физички особености
3.345 h (0.1394 d)
12,18

822 Лалагеастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „822 Lalage (1916 ZD)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=822;cad=1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]