Прејди на содржината

821 Фани

Од Википедија — слободната енциклопедија
821 Фани
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено31 март 1916
Ознаки
1916 ZC
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување99,95 а (36508 d)
Афел3.3602 ае (502.68 )
Перихел2.1822 ае (326.45 Gм)
2.7712 ае (414.57 Gм)
Занесеност0,21254
4,61 а (1685,0 d)
211,17°
0° 12м 49.14с / ден
Наклон5,3999°
209,762°
33,042°
Земјино НРОП1.1718 ае (175.30 Gм)
Јупитерово НРОП1.65999 ае (248.331 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,298
Физички особености
5.44 h (0.227 d)
11,84

821 Фаниастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „821 Fanny (1916 ZC)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]