712 Боливијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
712 Боливијана
Откривање[1]
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 19 март 1911
Ознаки
1911 LO, 1966 KD, 1972 XL2
Астероиден појас
Орбитални особености[1]
Епоха 27 август 2011 (ЈД 2455800,5)
Апхел 3,05530357 АЕ
Перихел 2,0972113 АЕ
2,576257452 АЕ
Занесување 0,18594652
4,13515786 а (1510,366409 д)
149,68523°
Наклон 12,762072°
230,90754°
181,62178°
Физички особености
Димензии 127,6 км[1]
11,732 ч[1]
Албедо 0,051[1]
Спектрален тип
C (Толен),ж,[1]
X (SMASSII)[1]
8,32[1]
B−V=0,74,[1]
U−B=0,35[1]

712 Боливијанаастероид во астероидниот појас. Објектот е именуван по Симон Боливар. Астероидот бил откриен во опсерваторијата во Аресибо во периодот од 29 октомври до 1 ноември 2005 година.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 „JPL Small-Body Database Browser: 712 Boliviana“. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=712. посет. 14 ноември 2011 г. 
  2. Mike Nolan (18 јануари 2012). „Scheduled Arecibo Radar Asteroid Observations“. Planetary Radar at Arecibo Observatory. http://www.naic.edu/~pradar/sched.shtml. посет. 27 јануари 2012 г. 
  3. „Radar-Detected Asteroids and Comets“. NASA/JPL Asteroid Radar Research. http://echo.jpl.nasa.gov/asteroids/. посет. 27 јануари 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]