588 Ахил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
588 Ахил
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено22 февруари 1906
Ознаки
Наречена по
Ахил
1906 TG
Тројански астероиди
Орбитални особености
Епоха 22 октомври 2004 (ЈД 2453300.5)
Апхел5,956 АЕ (890.944 Gm)
Перихел4,428 АЕ (662.395 Gm)
5,192 АЕ (776.669 Gm)
Занесување0,147
11,83 a (4320.803 ден.)
13,00 km/s
157,779°
Наклон10,324°
316,583°
132,770°
Физички особености
Димензии135,5 km[1]
7,3 hr[1]
Албедо0,0328[1]
Спектрален тип
D[1]
8,67[1]

588 Ахил — првиот тројански астероид откриен на 22 февруари 1906 година осд страна на германскиот астроном Макс Волф. Наречен е по ликот Ахил, измислен херој од Илијада. Тој е во орбита во L4 Лагранжова точка при системот СонцеЈупитер. Кога биле откриени неколку такви астероиди, се воспостаило правило дека точката L4 се „тројански астероиди (грци)“, додека пак оние во точката L5 се „тројански астероиди (тројанци)“, но не пред секоја група од астероиди да има свои „шпиони“ (624 Хектор кај грците и 617 Патрокло кај тројанците.

Засновајќи се на податоците од IRAS, Ахил има пречник од 135 км и е 6 по големина тројански астероид.[2]

JPL податочна база список на најголемите Тројански астероиди според податоците добиени од IRAS:
Тројанец Пречник(км)
624 Хектор 225
911 Агамемнон 167
1437 Диомед 164
1172 Енеј 143
617 Патрокло 141
588 Ахил 135
1173 Анхис 126
1143 Одисеј 126

Фотометриските набљудувања на овој астероид во периодот на 1994 гдина се искористени за образување на светлосна крива со која е определен вртежниот период од 7,32 ± 0,02 часа со промнлива светлинска величина 0,31 ± 0,01. Овој резултат бил во согласност со претходните резултати.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]