Прејди на содржината

587 Хипсипила

Од Википедија — слободната енциклопедија
587 Хипсипила
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 февруари 1906
Ознаки
1906 TF
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,725 ае
Перихел1,944 ае
2,335 ае
Занесеност0,167
3,567 a
310,067°
Наклон25,001°
324,712°
188,664°

587 Хипсипилаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 22 февруари 1906 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]