586 Текла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
586 Текла
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 февруари 1906
Ознаки
1906 TC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,236 АЕ
Перихел2,850 АЕ
3,043 АЕ
Занесување0,063
5,307 a
303,136°
Наклон1,623°
229,298°
242,927°

586 Теклаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 21 февруари 1906 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]