575 Рената

Од Википедија — слободната енциклопедија
575 Рената
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 септември 1905
Ознаки
1905 RE
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,879 ае
Перихел2,230 ае
2,555 ае
Занесеност0,127
4,083 a
195,543°
Наклон15,027°
349,887°
333,642°
Физички особености
3,676[2] h

575 Ренатаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 19 септември 1905 година.

Фотометриските набљудувања од Палмеровата опсерваторија во Колорадо спрингс, Колорадо во 1999 година се искористени за образување на светлинска крива. Астероидот има вртежен период од 3,676 ± 0,002 часа и промена на светлинската величина од 0,15 ± 0,01.[2]

Станува збор за член на Марииното семејство на астероиди кои најверојатно се создале при судирите и распадот на еден поголем објект.[3]

Орбита на астероидот 575 Рената и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „575 Renate“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. 2,0 2,1 Warner, Brian D. (January 2011), „Upon Further Review: IV. An Examination of Previous Lightcurve Analysis from the Palmer Divide Observatory“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 38 (1), стр. 52–54, Bibcode:2011MPBu...38...52W.
  3. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]