571 Дулсинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
571 Дулсинеја
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено4 септември 1905
Ознаки
1905 QZ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување110,57 г. (40387 денови)
Афел2.9963 ае (448.24 )
Перихел1.8224 ае (272.63 Gм)
2.4093 ае (360.43 Gм)
Занесеност0,24361
3,74 а (1366,0 d)
205,094°
0° 15м 48.78с / ден
Наклон5,2282°
3,1916°
27,650°
Земјино НРОП0.828109 ае (123.8833 Gм)
Јупитерово НРОП2.4608 ае (368.13 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,474
Физички особености
126.3 h (5.26 d)
11,59

571 Дулсинеја — астероид од класата Р.

Орбита на астероидот 571 Дульсинеја и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „571 Dulcinea (1905 QZ)“. JPL Small-Body Database. НАСА/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 5 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]