570 Китера

Од Википедија — слободната енциклопедија
570 Китера
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено30 јули 1905
Ознаки
1905 QX
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,833 ае
Перихел3,011 ае
3,422 ае
Занесеност0,120
6,331 a
224,288°
Наклон1,784°
223,968°
153,633°
Орбита на астероидот 570 Китера и неговата положба во Сончевиот Систем

570 Китераастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 30 јули 1905 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets
  • Yeomans, Donald K. (2007-04-20). „570 Kythera (1905 QX)“. JPL Small-Body Database Browser. NASA JPL. Посетено на 2007-04-20.