480 Ханза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
480 Ханза
Откривање
ОткривачМакс Волф
Лујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено21 мај 1901
Ознаки
1901 GL
главниот појас, Ханзино семејство
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел2,768 АЕ
Перихел2,521 АЕ
2,644 АЕ
Занесување0,047
4,300 a
250,230°
Наклон21,292°
237,399°
212,623°

480 Ханзаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 21 мај 1901 година.

Овој објект е главниот претставник на ханзени астероиди[1] од 162–839 астероиди кои поседуваат слични спектрални својства и орбитални елементи. Па затоа може да се каже дека потекнуваат од ист судирен настан. Сит челнови поседуваат релативно голема орбитална наклонетост.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hergenrother, C. W.; Larson, S. M.; Spahr, T. B. (септември 1996 г). The Hansa Family: A New High-Inclination Asteroid Family. „American Astronomical Society, DPS meeting #28, #10.07; Bulletin of the American Astronomical Society“ том  28: 1097. Bibcode1996DPS....28.1007H. 
  2. Novaković, Bojan и др. (November 2011), „Families among high-inclination asteroids“, Icarus 216 (1): 69–81, Bibcode:2011Icar..216...69N, arXiv:1108.3740, doi:10.1016/j.icarus.2011.08.016.