Прејди на содржината

479 Капрера

Од Википедија — слободната енциклопедија
479 Капрера
Откривање
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено12 ноември 1901
Ознаки
1901 HJ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (JDCT 2453600,5)
Афел3,317 ае
Перихел2,122 ае
2,719 ае
Занесеност0,220
4,485 г
44,131°
Наклон8,666°
136,294°
269,114°

479 Капрерамала планета што кружи околу Сонцето.

Орбита на астероидот 479 Капрера и неговата положба во Соннчевиот систем