Прејди на содржината

Лујџи Карнера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Лујџи Карнера

Лујџи Карнера (италијански: Luigi Carnera; Трст, 14 април 1875 - Фиренца, 30 јули 1962) — италијански астроном, откривач на астероиди.

На почетокот на кариерата работел како помошник на истакнатиот германски астроном Макс Волф во Хајделберг и открил повеќе астероиди. Работел во Германија, Италија и Аргентина, па на крај во 190 г. конечно се вратил во Италија.

Во 1919 г. е назначен за директор на Трстјанската опсерваторија. Од 1932 до пензионирањето во 1950 г. работел како директор на опсерваторијата „Капидамонте“ во Неапол и предавал општа и сферна астрономија на Неаполскиот универзитет.

Карнера открил вкупно 16 астероиди, од кои три заедно со Макс Волф.[1]

Откриени астероиди: 16
466 Тизифона[1] 17 јануари 1901
469 Аргентина 20 февруари 1901
470 Килија 21 април 1901
472 Рим 11 јули 1901
476 Хедвиг 17 август 1901
477 Италија 23 август 1901
478 Тергесте 21 септември 1901
479 Капрера 12 ноември 1901
480 Ханза[1] 21 мај 1901
481 Емита 12 февруари 1902
485 Генуа 7 мај 1902
486 Кремона 11 мај 1902
487 Венеција 9 јули 1902
488 Креуза[1] 26 јуни 1902
489 Комачина 2 септември 1902
808 Мерксија 11 октомври 1901
  1. 1 со Макс Волф

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Откривачи на мали планети“. Центар за мали планети. Архивирано од изворникот на 2010-11-20. Посетено на 1 јануари 2011. (англиски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]