Прејди на содржината

473 Ноли

Од Википедија — слободната енциклопедија
473 Nolli
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено13 февруари 1901
Ознаки
1901 GC; 1940 CD;
1940 CP; 1981 QR;
1986 PP4
главен појас (Евномско семејство)
Орбитални особености
Епоха 6 март 2006 (ЈД 2453800.5)
Афел440,692 Gm (2,946 ае)
Перихел356,427 Gm (2,383 ае)
398,559 Gm (2,664 ае)
Занесеност0,106
1588,361 ден. (4,35 a)
18,20 km/s
85,936°
Наклон12,910°
332,405°
153,614°
Физички особености
Димензии~13–28 km[1]
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
непознат
11,6[2]

473 Ноли — мал астероид кој е припадник на Евномското семејство. Бил откриен од страна на Макс Волф на 13 февруари 1901 година, но бил набљудуван само еден месец[3] па поради ова станува „изгубен астероид“ во наредните декади. Повторно бил забележан во 1987 година,[4] 86 години подоцна. Ништо не се знае за неговите одлики.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Absolute Magnitude (H)“. NASA/JPL. Архивирано од изворникот на 2013-07-09. Посетено на 2014-06-23.
  2. „JPL Small-Body Database Browser: 473 Nolli (1901 GC)“. Jet Propulsion Laboratory.
  3. „(473) Nolli = A901GC = 1940 CD = 1940 CP = 1981 QR = 1986 PP4“. IAU Minor Planet Center. Посетено на 2014-06-23.
  4. http://cfa-www.harvard.edu/iauc/04200/04292.html#Item1