474 Пруденција

Од Википедија — слободната енциклопедија
474 Пруденција
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воHeidelberg
ОткриеноFebruary 13, 1901
Ознаки
ЦМП-ознака474
1901 GD; 1929 NG; 1933 OO; A902 NA; A910 RB
Орбитални особености
Епоха 4 јануари 2010
Афел2,9712798
Перихел1,9327916
Занесеност0,2117604
1402,4539516
320,68960
Наклон8,80088
161,86236
156,18479
Физички особености
Димензии37,58 km
0.0720
10,60
Орбита на астероидот 474 Пруденција и неговата положба во Сончевиот Систем

474 Пруденцијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 13 февруари 1901 година. Привременото име на астероидот било 1901 GD.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]